Proneo og Tindved styrker innovasjonsmiljøet i Trøndelag!
Proneo og Tindved Kulturhage forsterker samarbeidet og styrker innovasjonsmiljøet i Trøndelag. Fra venstre daglig leder i Proneo, Christian Wee og daglig leder i Tindved Kulturhage, Anne Lein Kristiansen. Foto: Øyvind Malum, Wow Medialab
Proneo og Tindved har over tid diskutert et mer formalisert samarbeid. Nå er selskapene i en avsluttende fase av en prosess hvor Proneo kjøper aksjene i Tindved.
– Tindved er et anerkjent selskap med en veldig sterk merkevare og en sjelden stor utviklingskraft. Med Proneo som eier vil vi kunne tilføre ressurser, kompetanse og koblinger mot industri og forsvar som vil styrke Tindved i årene fremover. Vi kan bruke vår felles kompetanse på kultur, reiseliv og opplevelser til å bli et ledende nasjonalt innovasjonsmiljø på dette området, sier Christian Wee, daglig leder i Proneo.
Ved en overtagelse av aksjene, vil Tindved fortsette som eget selskap, eid av Proneo.
– Jeg er veldig glad for at både eiere, styre og ansatte i Tindved ønsker Proneo som ny eier, og sammen skal vi utvikle oss videre, sier Wee.
Nye muligheter for innovasjon
Innovasjonsmiljøene Tindved Kulturhage og Proneo har gjennom flere år samarbeidet tett knyttet til innovasjon og utvikling av nytt og eksisterende næringsliv.
– Vi ser frem til å bygge en felles plattform som gjør Trøndelag mer attraktiv for talenter, bedrifter og investeringer. Det gir helt nye muligheter for innovasjon og verdiskaping i Trøndelag, sier Anne Lein Kristiansen, daglig leder i Tindved Kulturhage.
Hun viser til at samarbeidet vil gi et kraftigere utviklingsapparat rundt bedriftene og styrke arbeidet med felles prosjektutvikling, realisering av VizLab og utvikling av nye tverrfaglige innovasjonsprosjekter.
– Dette er et strategisk viktig steg for Tindved. Sammen med Proneo får selskapet økt gjennomføringsevne, sterkere fagmiljø og bedre forutsetninger for å utvikle nye satsinger i skjæringspunktet mellom kreative næringer, teknologi og industri, sier styreleder i Tindved Kulturhage, Pål Hofstad.
Kommunen støtter synergier
– At Proneo kjøper Tindveds aksjer gir tydelige synergier. Et mer robust innovasjonsmiljø styrker evnen til å følge bedrifter over tid, ta større utviklingsoppdrag og være en tydelig partner for næringsliv, offentlig sektor og virkemiddelapparatet. Dette bidrar til økt verdiskaping og flere arbeidsplasser i Trøndelag, sier næringssjef i Verdal kommune, Kari Mette Elden.
Sterkere innovasjonsmiljø
Både Proneo og Tindved er delfinansiert av Trøndelag Fylkeskommune og er en del av Siva sin innovasjonsstruktur.
– Et tettere samspill mellom Proneo og Tindved er i tråd med vårt mål om sterke innovasjonsmiljøer og gir økt kvalitet og gjennomføringsevne. Samarbeidet understøtter Sivas samfunnsoppdrag om bærekraftig verdiskaping i hele Norge, sier Erik Flå, fungerende fagleder eierskap i Siva.
Bildetekst: Sammen skal de styrke samarbeidet og videreutvikle innovasjonsmiljøet i Trøndelag. Fra venstre: Anne Lein Kristiansen, daglig leder i Tindved Kulturhage, Christian Wee, daglig leder i Proneo, Håvard Sørli og Elisabeth Wehn fra Tindved Kulturhage. Foto: Øyvind Malum, Wow Medialab
Kontaktinformasjon:
Proneo AS
Christian Wee, daglig leder
Mobil: 400 06 042 | E-post: christian.wee@proneo.no
Tindved Kulturhage AS
Anne Lein Kristiansen, daglig leder
Mobil: 922 95 352 | E-post: anne@tindved.no
Pål Hofstad, styreleder i Tindved Kulturhage AS
Mobil: 907 80 470 | E-post: pal.hofstad@phcon.no
Om selskapene:
Tindved Kulturhage AS
Tindved Kulturhage utvikler kreative næringer i Trøndelag og har vært en del av Siva sitt næringshageprogram siden 2006. Tindved jobber med rundt 75 bedrifter i året og bistår gründere innen kunst og kultur, kreative næringer, opplevelsesnæring og kreativ teknologi, med bedriftsrådgivning, nettverk, kompetansetiltak og prosjektutvikling. Tindved.no
Proneo AS
Proneo har siden starten i 2007 utviklet seg til å bli et av Norges største innovasjonsselskaper og arbeider med næringsutvikling, innovasjon og omstilling for bedrifter og offentlige aktører. Selskapet har særlig kompetanse innen industri, forsvar, beredskap og samfunnssikkerhet, opplevelsesnæringene samt næringsutvikling i kommuner. Selskapet har kontor i Trondheim, Stjørdal, Verdal og Flatanger. Proneo.no
Faktaboks
- Både Proneo og Tindved er en del av Siva sine innovasjonsprogram. Proneo er tilknyttet inkubatorprogrammet, mens Tindved er en del av næringshageprogrammet til Siva – Selskapet for industrivekst.
- Tindved og Proneo bidrar til regional attraktivitet i tett samspill med kommuner og Trøndelag fylkeskommune. Begge selskapene har hovedkontor på Verdal, men jobber med næringsutvikling i hele Trøndelag.
- Proneo AS hadde en omsetning på 29,6 mill i 2024 og eies av Siva (16,2%), NTE (16,2%), Stjørdal kommune (15,9%), Aker Solutions (15,6%), Levanger kommune (13%), Verdal kommune 13 %), SMN Utvikling (5,4%) og Gjensidige (4,7%).
- Tindved Kulturhage AS hadde en omsetning på 12,7 mill i 2024 og har frem til nå vært eid av Verdal kommune (45,3%), Coop Midt-Norge (45,3%), Siva (4,5%), SMN Utvikling (3,6%) og Gjensidige (1,2%)
Tindved Kulturhage – Vi utvikler kreative næringer i Trøndelag
Vi vet at det å være en kreativ gründer handler om mer enn bare tall og statistikk. Det handler om å uttrykke din unike visjon og å skape noe som berører mennesker. Derfor fokuserer vi ikke bare på forretningsaspektet, men også på å bevare og fremme din kreative identitet.
Har du spørsmål?
Ta kontakt med Anne Lein Kristiansen:
Andre saker



