Helga 21.-23. oktober arrangeres Scenetreff Trøndelag for fjerde gang: inspirasjon, mingling, foredrag og kurs.
Faktisk sparkes helga i gang allerede torsdag kveld med levende podcast fra scenen i storsalen til Turnéteateret i Trøndelag. Så går det slag i slag med inspirasjon, nettverkstreff og kurshelg.
Fagtreffet fredag 21. oktober er en arena for mingling med kulturbransjen og en mulighet for næringsdrivende å se nye muligheter sammen på tvers innen det kreative feltet. Her kan du høre suksesshistorier, foredrag og kanskje lære noe nytt? Dette programmet blir klart om ikke lenge.
Inntil videre kan du sikre deg en av de 15 plassene som er tilgjengelig på de fem kursene som tilbys.
Det blir også flere kveldsarrangement i løpet av helga som er åpne for publikum og det jobbes med å få på plass en arena knyttet til lokalmat og matkultur sammen med spennende samarbeidspartnere.
Håper å se deg der – kanskje finner du nye samarbeidsparnere, finansiering for ditt neste prosjekt, inspirasjon til videre arbeid med bedriften din, eller en venn for livet.
Se oversikt over kursene og kjøp billett her:
Scenetreff Trøndelag 2022

Tekst og melodi for scenen:
Trond Hansen og Øyvind Angeltveit, to ringrever innenfor revy tar turen til Verdal. Siden de startet Lompelandslaget tidlig på 90-tallet har disse herrene vært innom flerfoldige produksjoner som manusforfatter, regissør og komponist. Kurset vil ta for seg hvordan man får til de gode tekstene og melodiene for revyscenen med utgangspunkt i deltakernes ideer. Les mer
Forestillingsarbeid med barn og unge
Margrete Bratberg og Karoline Meyer er kollegaer i Oslo Kulturskole og manusforfattere for Nesodden teaterfabrikk.Hvordan kan man balansere det pedagogiske og det kunstneriske arbeidet i en produksjon for og med barn og ungdom? Hva kan det være hensiktsmessig å ha fokus på underveis i arbeidet mot en forestilling? Les mer
Maske for scenen og utendørsteater
Marianne Aunevik er utdannet maskør- og parykkmaker og jobber på Trøndelag Teater med mange års erfaring i å hjelpe karakterer til live ved hjelp av god sminke. Hun har medvirket på flere spel- og friluftsteater innad i fylket vårt, blant annet: Korsvikaspillet og Karolinerspelet. Les mer
Kreative teknikker for å lage en scenetekst
Cathrine Skjernes er utdannet allmennlærer, forteller, dramapedagog og kulturprosjektleder. Hun er for tiden aktuell som skuespiller og manusforfatter for serien “Planetpatruljen” på NRK. Hun er ekspert på å leke frem materialet når skrivesperren setter inn og idesekken er tom. På dette kurset vil vi utforske og teste ut ulike teknikker, leker og øvelser for å finne rollefigurer, scenemateriale og ulike inngangsporter for å utarbeide scenetekster. Les mer
Fra konsept til utførelse: En praktisk tilnærming til scenografi
Ingvild R. Grande, fra scenekunstkompaniet Sir Grand Lear, er utdannet scenograf og har de siste tyve årene jobbet med scenografi og kostymedesign på over 60 profesjonelle produksjoner. Hun har gjort flere produksjoner på Turnéteatret i Trøndelag og til høsten er hun scenograf på teatrets forestilling “IDIOT!”.
Kurset er todelt: deltakerne får først en innføring i tankeprosessen fra manus til scenografi, deretter fra ide til handling. I del 2 får kursdeltakerne bli med Lars Daniel Hjelde, scenetekniker og verkstedarbeider ved Turnéteateret, ned i teaterets verksteder for å finne praktiske løsninger. Les mer
Kurshelga er spesielt rettet mot deg som har teater og revy som hobby. Vi henter inn de beste kursholderne i landet for å gi deg faglig påfyll og tips og triks.

21.-23. oktober 2022
Scenetreff Trøndelag samler frivillige, teater- og revyfolk, profesjonelle scenekunstarbeidere, freelancere, næringsaktører og bevilgende myndigheter til en helg med faglig påfyll, debatter, nye møter og inspirasjon.
Scenetreff Trøndelag arrangeres av Turnéteatret i Trøndelag og Tindved Kulturhage, i samarbeid med Norsk Revy og Trøndelag Teatersamlag.
